Eighteen Sound 10NCX750H 8 Ohm 10″ Horn Version 350W / 70W Coaxial Loudspeaker
| SPECIFICATIONS | |
| Nominal Diameter | 260 mm (10.0 in) |
| Nominal Impedance | 8 Ω |
| Minimum Impedance LF | 6.2 Ω |
| Minimum Impedance HF | 8.0 Ω |
| Frequency Range | 60 – 1500 Hz |
| Dispersion Angle | 50×70 ° |
| Woofer Cone Treatment | Water repellent |
| Magnet Material | Neodymium |
| SPECIFICATIONS LF UNIT | |
| LF Sensitivity | 95.0 dB |
| LF Nominal Power Handling | 350 W |
| LF Continuous Power Handling | 700 W |
| LF Voice Coil Diameter | 75 mm (3.0 in) |
| LF Winding Material | – Copper – |
| Winding Depth | 15.0 mm (0.59 in) |
| Magnetic Gap Depth | 7.6 mm (0.3 in) |
| PARAMETERS | |
| Resonance Frequency | 65 Hz |
| Re | 5.3 Ω |
| Qes | 0.26 |
| Qms | 8.4 |
| Qts | 0.25 |
| Vas | 21.7 dm3 (0.77 ft |
| Sd | 346.0 cm2 (53.63 in |
| η₀ | 2.20% |
| Xmax | 5.5 mm |
| Xvar | 7.0 mm |
| Mms | 47.0 g |
| Bl | 19.8 Txm |
| Le | 0.54 mH |
| EBP | 250 Hz |
| SPECIFICATIONS HF UNIT | |
| HF Sensitivity | 105.0 dB |
| HF Nominal Power Handling | 70 W |
| HF Continuous Power Handling | 140 W |
| HF Voice Coil Diameter | 64 mm (2.5 in) |
| HF Winding Material | Edge wound Aluminum |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Recommended Crossover | 1.2 kHz |
| MOUNTING AND SHIPPING INFO | |
| Overall Diameter | 260 mm (10.24 in) |
| Bolt Circle Diameter | 243 mm (9.57 in) |
| Baffle Cutout Diameter | 230 mm (9.06 in) |
| Depth | 148 mm (5.83 in) |
| Flange and Gasket Thickness | 14 mm (0.55 in) |